piątek, 8 listopada 2013

"2312" Kim Stanley Robinson


Tytuł: 2312
Autor: Robinson Stanley Kim
Wydawca: Wyd. Fabryka Słów
Data premiery: 4 Października 2013 r.
Ilość stron: 640
Cena: 49,90


Gatunek Science-fiction nigdy nie należał do moich ulubionych i najlżej przyswajalnych, lecz staram się czytać takowe od czasu do czasu, aby być względnie na bieżąco. "2312" zainteresowało mnie fantastyczną, rzucającą się w oczy okładką oraz niepospolicie zapowiadającym się opisem. Kolonizacja Układu Słonecznego w literaturze jest jak na razie rzadko spotykanym tematem. Pisarze mają ogromne pole do wykorzystania, a Kim Stanley Robinson zrobił to w naprawdę ciekawy sposób. Przekonajcie się sami.

W przeciągu 300 lat od teraz ludzkość osiedliła się na niemal każdej planecie Układu Słonecznego. Nawet księżyce planet zostały zajęte przez gatunek ludzki. Merkury, planety, która, jak wiemy, znajduje się najbliżej słońca, a życie na niej jest niemal niemożliwe, nie pominięto. W tych realiach poznajemy Swan, kobietę znajdującą się w żałobie po stracie najważniejszej osoby w swoim życiu – przybranej babki, Eleny. Postanawia ona dowiedzieć się, kto tak bardzo pragnął pozbyć się równie wpływowej osoby. Wyrusza w podróż, która tylko z pozoru wydaje się bezpieczna.

"2312" autorstwa Kim'a Stanley'a Robinsona to bezbłędna powieść z gatunku science-fiction, w której przeważyła niestety science aniżeli fiction. Z jednej strony jest to zaleta, z drugiej wada. Nie jest to problem dla fanów gatunku czy zapalonych hobbystów tegoż tematu. Wątki naukowe zostały rozwinięte o wiele bardziej niż część fabularna. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, iż fabuła była czymś na kształt tła technologicznych opisów Robinsona. Pod tym względem nie mam nic do zarzucenia, bowiem wiedza autora i przelanie jej na papier jest wręcz nie do pojęcia oraz godne podziwu. Niestety jest również ta druga strona medalu, innymi słowy szeroko rozwinięta część technologicznych aspektów powieści może nudzić. Opisy są niesamowicie długie, rozlewają się niekiedy na kilka stron i jest to, muszę przyznać, nieco nużące na większą skalę.

Wielu stałych czytelników Kim’a Robinson’a twierdzi, iż "2312" jest jego najlepszą powieścią. Nie mogę zaprzeczyć tym słowom, ani się z nimi zgodzić, bowiem ta książka jest moją pierwszą z dorobku Robinsona. Przyznaję, że równie ciężki i mocny sci-fi nie jest moim ulubionym gatunkiem, niemniej, Kim jest geniuszem, tego nie mogę ukryć. Ma bardzo duże pole manewru, ponieważ motyw zasiedlenia Układu Słonecznego jest, jak wspomniałam powyżej, nieczęstym tematem, którego podejmują się pisarze. Dlatego właśnie można podejść do niego na mnóstwo sposobów. To, co najbardziej mnie zaciekawiło, było, niemożliwe dla niektórych, skolonizowanie i zamieszkanie Merkurego, planety znajdującej się najbliżej Słońca. Miasto, wybudowane na szynach, stało się jedyną możliwością na przetrwanie. Co ciekawe, autor popycha nas w stronę nieco bardziej głębszych, filozoficznych przemyśleń traktujących o przyszłości naszego gatunku, jak bardzo zmieni nas ewolucja ludzkości i tym podobne. Sprawia to, że nie jest to przeciętna fantastyka naukowa.

Powieść polecam przede wszystkim doświadczonym czytelnikom science-fiction, ponieważ osoby mojego pokroju – stawiające na coś lżejszego – nie znajdą tego w książce Kima Stanleya Robinsona. Jest to książka przeznaczona dla starych wyjadaczy i wiernych miłośników.

Książkę zrecenzowałam dla:

4 komentarze:

 1. Ceny dzisiejszych książek mnie naprawdę przerażają... ale mam ochotę na nią, więc może jednak wydam te pieniądze, bo to chyba coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. skoro nie dla poczatkujących czy mało zaawanasowanych czytelników tej tematyki, to nie dla mnie, choć faktycznie okładka interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. http://ksw32stream.blogspot.com
  Ksw 32 transmisja Online, KSW 32 stream, KSW 32 Road to Wembley stream, KSW Road To Wembley transmisja online, KSW Road to Wembley stream online, KSW Road to Wembley stream, KSW 32 gdzie oglądać, KSW 32 na żywo, 32 gala ksw online, KSW 32 relacja na żywo
  Ksw 32 transmisja Online, KSW 32 transmisja, KSW 32 online, KSW 32 stream, KSW 32 Road To Wembley, KSW 32 Road To Wembley online, ksw 32 gdzie oglądąć?, ksw 32 transmisja, KSW 32, Pudzianowski – Graham online stream

  OdpowiedzUsuń

Mile widziany jest każdy komentarz. Doceniam, że moje posty spodobały się Wam na tyle, aby skomentować. Jedyną prośbę, jaką do Was kieruję jest zachowanie kultury. :)
Staram się wchodzić na blogi osób komentujących i jeżeli ten mnie zaciekawi dodaję do obserwowanych. Dlatego jeżeli chcecie upomnieć się o rewanż z mojej strony, nie róbcie tego. Sama zdecyduję, czy skomentować bądź obserwować. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...